VDSL, (Very High Bit Rate Digital Subscriber Line) oldukça yüksek hızlı internet bağlantısı olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlantı türündeki fark daha geniş bir frekans spektrumunun kullanılması ve böylece maksimum bağlantı hızının 40 Mbps’den 80 Mbps’ye yükseltilmesidir.

VDSL2’yi destekleyen fiber dolapları bulunmaktadır. Fiber bu dolaplara kadar gelmektedir. Buradan sonra evlerimize dağılmaktadır. Bu hizmet, FTTC (fiber to the cabinet), santraldan sokak dolabına kadar giden fiberi anlatmaktadır. Esasen geniş bant donanım (DSLAM) daha küçüktür ve şu anda mevcut telefon dolabınızın yakınında küçük bir değer dolapta yaşamaktadır. VDSL2, 17 MHz’e kadar olan frekansları kullanır, bu da 2,2 MHz’den çok daha fazladır, bu da ADSL2 + ‘yı işgal eder ve bu ekstra spektrum size çok daha büyük hızlar sağlar. Ancak daha yüksek frekanslar metal kabloların içinde çok fazla dolaşamaz.

 

VDSL’in durumunu, en soldaki santrale olan uzaklık, ortadaki indirme hızı, en soldaki gönderme hızı olarak inceleyebilirsiniz.