Cable.co.uk internet sitesi, 163 milyon kişinin yaptığı hız testlerinden yola çıkarak 200 ülkenin hız karnesini oluşturmuş. 29 Mayıs’tan 29 Mayıs’a yapılan bu araştırmanın sonuçları gerçekten ilginç bilgiler veriyor. Ama verdiği bilgilerin hiçbiri Türkiye için parlak değil.

Öncelikle bu bilgilerin ülkeden ülkeye değişmediğini, her ülke için aynı şekilde yapıldığını vurgulayalım. Yani bizimkiler sadece telefonla yapmış, Amerikalılar hep fiberle denemişler gibi bilgiler çok saçma bir yere götürebilir bizi.

Listenin birinci sırasında Singapur var. 60 megabitin üstünde ortalama internet hızına sahipler. Bu hız ortalaması, 128 bin farklı IP’nin yaptığı 524 bin testin ortalaması olarak ortaya çıkmış.

Türkiye 200 ülkelik listenin 91. sırasında. 84 bin IP 198 bin test yapmış. Ortalama hızımız 4,90 megabit. PEki bu nasıl oluyor? Hani bizim bir gigabit hızında fiber bağlantılarımız? Hani bizim 50 megabitin altına düşmeyen 4G hatlarımız? Hani bizim 32 megabite kadar bakır kablolarımız? Bunların hepsi yalanmış demek ki. Çünkü Türkiye sadece 4,9 megabit hız ortalamasına sahip.

Türkiye’nin aynı araştırmada geçen seneki hızı 3,96 imiş. Yüzde 25’e yakın artırmışız hızımızı. Bu bir başarı olarak görülebilir. Ama tam olarak başarı değil. Çünkü geçen yıl yüzde 25 düşük hızla 83. sıradayken hızımızı artırarak 91. sıraya gerilemişiz. Bu da diğer ülkelerin çok daha iyi çalıştığını, en azından bizden iyi çalıştığını gösteriyor.

Bizim üstümüzdeki ülkelere baktığınızda gerçekten moral bozan ülkeler var. Mesela Küba gibi internetin neredeyse yasak olduğu, içinde internet kullanım imkanlarının çok kısıtlı olduğu bir ülke, bizden yüzde 20 daha hızlı.

Batı Yakası’nın Hikayesi filminde insanların yoksulluktan kaçtığı Porto Rico, bizim çok üstümüzde bizden neredeyse yüzde 50 daha hızlı.

Afrika’nın fakiri, u çıkarmaları için bizim para bağışladığımız Kenya bizden iki kat daha hızlı.

Bütün bu verileri  üst üste koyduğumuzda ortaya şu çıkıyor: Biz o kadar da kötü değiliz. Bizim bazı bağlantı türlerimiz kötü. Ama bizi bu bağlantı türlerine muhtaç ediyorlar ki anlamsızca oradan ilerlemek zorunda kalıyoruz. 5 megabite yakın bir hız ortalamamız varsa bu ülkede örneğin ben 70 megabitin ütünde düzenli internet kullanabiliyorsam bazı şirketlerin hatları gerçekten yerlerde sürünüyor.

Madem öyle biraz dikkatli olalım, o hatları seçip kullanalım.