Öncelikle bunun tamamen yasa dışı bir paylaşım olduğunu hatırlatmalıyız. İnternet aboneliğiniz size özeldir ve aynı hane içindeki bireylerin paylaşması dışında tüm paylaşımlar yasa dışındır. Bu tip paylaşımları ISS’ler öğrendiklerinde yasal haklarını arayabilirler. Bundan daha önemlisi internetinizi paylaştığınız kişilerin tüm faaliyetlerinden siz sorumlu olursunuz. Örneğin, iyi niyetle şifrenizi verdiğiniz komşunuz yasadışı sitelere girdi. Terörü destekleyen faaliyetlerde bulundu. Onun tüm bu yaptıkları konusunda bir yasal işlem başlatılırsa yetkililer onun değil sizin kapınıza dayanacaktır. Siz derdinizi anlatabilene kadar da oldukça zor durumda kalabilirsiniz

 

İnternet ağınızın şifresini paylaştığınız kişiler, biraz bilgisayar bilgileri varsa, bilgisayarınızda ya da cep telefonunuzda olan, kimseyle paylaşmak istemediğiniz kişisel bilgilerinize rahatlıkla erişebilirler. Bu da ileride başınıza iş açabilir.

 

Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulaması olan bir internet paketi kullanıyorsanız, ağınızı paylaşan diğer tüm kişilerin internet kullanımları da sizin AKN kotanızdan düşer. Böylece çok daha erken AKN kotanız tükenir ve interneti daha yavaş kullanmaya başlarsınız. Ayrıca ev internet paketleri genel olarak bir ailenin ihtiyacı için tasarlanan hizmetlerdir. Aynı anda ağ üzerinde çok sayıda cihaz olması, sizin hızınızın düşmesine, filmleri donarak izlemenize ve internette sörf yaparken yavaşlık hissetmenize, dosyalarınızın daha geç inmesine sebep olur. Tüm bu sebeplerden internet şifrenizi aileniz dışında bir başkasıyla paylaşmamanızı öneriyoruz.