Herkes istediği zaman istediği servis sağlayıcıdan hizmet alabilme özgürlüğüne sahiptir. Bu özgürlük ekonominin her alanında mevcuttur. Numara taşımayla birlikte istendiğinde ne kadar kolay yapılabileceği ortaya çıkmıştır. İnternet kullanımında da bu hakka sahipsiniz. Sizler için bu geçişleri nasıl yapacağınızı, nelere hakkınız olduğunu, neleri talep edeceğinizi sizin için çıkardık.

Eğer taahhütlü bir internet kullanıyorsanız hizmetinizi taahhüt süresinden önce iptal etmek istediğinizde size bir cayma bedeli çıkarılır. Hizmetinizi iptal etmek ya da başka bir servis sağlayıcı ile yola devam etmek için bu bedeli ödemeniz gerekir. Size taahhütlü bir hizmet aldığınız için operatörünüz tarafından taahhüt süresince liste fiyatının altında bir fiyat sunulur. Örneğin paketinizi normalde 80 TL’ye satan servis sağlayıcınız iki yıl taahhüt verdiğiniz için size iki yıl boyunca 60 TL’den hizmeti satar. Kısaca siz ay başına 20 TL indirimden yararlanırsınız.

Bıraktınız diye cezalandırılıyor musunuz?

İnterneti 5 ay kullandınız ama memnun olmadınız ve hizmetinizi sonlandırmak istiyorsunuz. Böyle bir durumda indirimden yararlanılan ay sayısı, indirim tutarı ve kalan ay sayısı çarpılır, aylık ücretten hangisi küçükse o temel alınır. Bazı operatörler, bu hesabı başka türlü yapmaya çalışıyor, bunlara karşı dikkatli olun ve hakkınızı koruyun. Cezaya genelde başlangıçta size hediye edildiği söylenen aktivasyon ücreti, kurulum ücreti, modem gibi kalemler de eklenir. Bu tutarlar da aktivasyon ve kurulum için 200 TL’ye kadar, modem için 300 TL’ye kadar çıkabilir. Sonuç olarak artık kullanmak istemediğiniz bir hizmeti sonlandırmak istediğinizde 500-600 TL’yi bulan (zaman zaman daha fazla) cezalarla karşı karşıya kalırsınız.

Servis sağlayıcısını değiştirmeden önce tarife kontrolü nasıl yapılır?

Tarife karşılaştırırken ilk önce hizmetiniz için ne kadar ödeyeceğinize ve hizmetinizin e bakmalısınız. Paket içeriğinde ilk önce size sunulan AKN önemlidir. Yüksek bir AKN’ye sahip olmayan paket ay ortası gelmeden sizi yarı yolda bırakır ve hızınız düşer. Şu an Türkiye ortalamasında kişi başına düşen aylık ev internet kullanımı ayda 76 GB seviyesine ulaştı. Her yılda yaklaşık %230 artıyor. Buna rağmen piyasada 50 GB AKN, hatta daha azını sunan yani Türkiye ortalamasının çok altında paketler mevcut. Böyle bir paket aldığınızda AKN’nin size büyük bir olasılıkla yetmeyecektir. Bu yüzden öncelikle, size en iyi fiyata en yüksek AKN’yi size sunan paketi seçmenizi öneririz. İkinci olarak size sunulan hız önemlidir.

Hangi teknoloji size ne sağlar?

ADSL tarifelerinde teknoloji gereği 16 Mbps’e kadar hız sunulabilir. VDSL tarifelerinde ise santrale olan uzaklığa göre 100 Mbps’e kadar veri indirme hızına ulaşılabilir. Piyasada 8 Mbps’ten itibaren 100 Mbps’e kadar farklı hızlarda paketler sunuluyor. Genelde internet servis sağlayıcılar değişik hızlar için farklı fiyat tarifesi uygularlar. Örneğin 25 Mbps’e kadar hız 70 TL, 100 Mbps’e kadar hızlı paket 170 TL. Tabii AKN düşükse hızın bir önemi yok. Yüksek hızlı düşük AKN’li bir paket otoparkta yarış arabası kullanmaya benzer. Saat 300 km hızla gidebilirsiniz ama sadece 500 metre için!

Birçok sağlayıcı 25 GB gibi, ortalama internet kullanımının çok altında bir kotayı, düşük bir hız ile (örneğin 16 Mbps’e kadar) uygun fiyata yalın ADSL (telefonsuz) şeklinde satıyor. Böyle bir paket seçtiğinizde hız ve AKN düşük olduğu için internette rahatça film, dizi izleme, oyun ve dosya indirme, online oyun oynama gibi şeyleri rahatlıkla yapamazsınız. Hızınız ayın ilk 5-10 günü içinde 5 Mbps’e düşer. 5 Mbps bir internet ile tüm ailece keyifle internet kullanmanız çok zordur.

İnternetiniz telefonlu mu olsun telefonsuz mu?

Üçüncü olarak sizden alınacak olan diğer ücretleri incelemenizi öneririz. Örneğin birçok hizmette belirtilen fiyat sizin telefon hattınız olduğu zamanki fiyattır. Bu fiyattan yararlanmanız için ekstra bir ücret ödeyip evinize bir de telefon hattı almanız ya da yalın internet (yani telefonusuz) fiyat farkı ödemeniz beklenir. Ya da telefon bağlantısı dahildir ama konuşma süresi dahil değildir.

Dördüncü olarak sözleşmede küçük harflerle belirtilen ama sonra başınıza dert olacak “hediyelere” bakmanız gerekir. Örneğin 200 TL kurulum ve 100 TL aktivasyon hediye deniyorsa, bilin ki taahhüdünüz bitmeden ayrılmak isterseniz o paraları sizden alacaklar.

Kullanmadığınız hizmeti almak indirim değildir!

Son olarak da bedelsiz verilen ve karşılaştırmayı zorlaştıran ekstralara dikkat edin deriz. Mesela 10 GB bulut depolama ve Bizim TV ücretsiz, parasıyla alsanız ohooo çok para gibi pazarlama taktikleri kafa karıştırabilir. Bu hizmetleri değerlendirirken bedava alternatifleri var mı, siz bu hizmeti gerçekten kullanır mısınız gibi konuları bir gözden geçirip sonra karar verseniz iyi olur.

Son olarak da taahhüt süresine ve “taahhüt var mı yok mu”ya bakın. Bizce bu en önemlisi, çünkü taahhüt varsa, mutsuz olsanız da iki yıl, hatta daha uzun süre ISS’la kalmanı gerekecek. Vazgeçmek genellikle çok pahalı olacak.

Taahhüdümü ne zaman ve nasıl bozmalıyım?

Verdiğiniz paraya karşı aldığınız hizmetten memnun değilseniz taahhüdünüzü bozmayı düşünebilirsiniz. Ancak taahhüt bozduktan sonra ne ödeyeceğinizi ve yeni operatörünüzü ne kadar süre kullandıktan sonra vermiş olduğunuz taahhüt cayma bedelini geri alacağınızı önceden hesaplamalısınız. Eğer taahhüdünüz bitmesine bir yıldan fazla süre varsa ve almış olduğunuz hizmetten genel olarak memnunsanız taahhüdünüzü bozmayın deriz.

Eğer hattınızda sık sık kopmalar oluyorsa, hafta içi gündüz saatlerinde bile paketinizde belirtilen hızın çok altında kalıyorsanız, bina içi kablolamanız ya da bölgenizdeki altyapı sorunlu olabilir. Bu durumlarda servis sağlayıcı değiştirmek bu dertleri çözmeyecektir.

İnternet için taahhüt vermek zorunlu mudur?

Birçok operatör sadece taahhütlü internet seçenekleri sunuyor. Taahhütsüz paketler olduğunda da taahhütlü fiyatlardan oldukça yüksek fiyata satılıyor. Taahhütlü bir paket tercih ettiğinizde, taahhüt vermeniz zorunludur aksi halde o hizmeti kullanamazsınız. Bu yüzden aldığınız paketin taahhütlü mü, yoksa taahhütsüz mü olduğunu mutlaka sormalısınız.