Evinizde interneti güvenli kullanmak için öncelikle kendinize ait bir internet aboneliği kullanmalısınız ve internet hizmetinizi komşularınızla paylaşmamalısınız. Bu tip paylaşımlar yaptığınızda internetinizi kullanan diğer kişilerin yaptığı yasadışı faaliyetler başınıza iş açabilir. Çünkü onlar sizlerle aynı IP adresini kullanırlar ve IP adresleri servis sağlayıcılar tarafından kayıt altına alınmaktadır. ISS’ler, herhangi bir soruşturma açıldığında, yetkili kurumlarla IP adresinizi ve kişisel bilgilerinizi paylaşmakla yükümlüdür. Bu yüzden kesinlikle internetinizi, aileniz dışındaki kişilerle paylaşmayın.

İnternetinizi evinizde kablosuz olarak kullanıyorsanız mutlaka ağınıza şifre koymalısınız. Şifre koyulmayan kablosuz ağlara yakındaki kişiler kolaylıkla girebilir. Bu kişiler sadece internetinizi kullanmakla kalmaz aynı zamanda bilgisayarınızdaki dosyalarınıza da erişebilirler. Tam bir güvenlik için şifrenizi mümkün olduğu kadar karışık ve zor seçmenizi öneririz. Eğer zorlanıyorsanız internette şifre üreten birçok web sitesi bulunuyor. Örnek: https://passwordsgenerator.net/

Evde güvenli internet kullanmak için hem donanımsal hem de yazılım olarak bazı konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Öncelikle modeminizin Firewall özelliğinin açık olduğuna emin olun. Firewall özelliği modemle bilgisayarınız arasında portlarda bir çeşit güvenlik duvarı sağlar. Böylece dışardan bilgisayarınıza erişmek zorlaşacaktır. Ayrıca mutlaka bir virüs programı kullanmalısınız. Böylece virüs, Trojan gibi zararlı yazılımlara ve internette resmi kurumların ve şirketlerin sitelerini taklit ederek, kişisel bilgilerinize erişmeye sağlayan sitelere karşı korumalı olursunuz.

Son olarak internet ortamında karşınıza her türlü insan çıkabileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden her zaman dikkatli olmalı, sosyal medya ya da diğer platformlardaki kişilerle konuşurken, kişisel bilgilerinizi paylaşmamalısınız. Çocuklarınızın zararlı sitelere erişmesini engellemek istiyorsanız, ISS’lerin Güvenli İnternet hizmetinden ya da bu işe yarayan bazı programlardan yararlanabilirsiniz. Bu tip programları Google’da, “site engelleme yazılımları”, “internet filter software” anahtar kelimeleriyle arama yaparak bulabilirsiniz.