Geniş bant konusu zaman zaman çok karmaşık olabilir. Size geniş bantın nasıl çalıştığına dair biraz teknik detay verelim.

ADSL, 2000 yılından sonra kulanılmaya başlandı. ADSL, Asimetrik Dijital Abone Hattı’nın kısaltması. 8 Mbps’den 24 Mbps’ye maksimum indirme bağlantı hızını artıran ADSL2 +’dır. ADSL2 +, telefon hattınızın bağlandığı yerel telefon santraline kurulan geniş bant bağlantısına dayanır. ADSL2 + ‘dan alacağınız hızdaki en önemli belirleyici faktör, telefon hattınızın uzunluğunu ve bu hattın çalışma durumunu belirler. En uzun kayıtlı ADSL servisi 10 km’lik bir hat üzerindedir. Geniş bant sipariş ederken sağlayıcınız size adresiniz için bir tahminde bulunmalıdır.

Teknik seviyede ADSL2 +, radyo frekansının 25 KHz ila 2.2 Mhz kısmını işgal eden iki bant frekansı kullanır ve bu, 100 KHz’yi aşan yükleme trafiği ve geri kalan trafiği indiren iki eşit segmente bölünür. İki bandın her biri küçük frekans bantlarına bölünmüştür ve bir ADSL modem senkronize edildiğinde, çok fazla hata olmadan trafik taşıyabileceğini görmek için hata olup olmadığını sürekli biçimde test etmektedir.

Bu tabloya batığınızda dünya standartlarında sizin hızınızın ne durumda olduğunu ya da olabileceğini anlayabilirsiniz. Tablonun en sol kısmındaki kilometre büyüdükçe tablonun en sağındaki ADSL2 + ve onun solundaki ADSL hızlarının nereye gittiğini görebilirsiniz.